Inseminacja loch to zabieg, do którego należy właściwie się przygotować. Przed rozpoczęciem zabiegu, a także w czasie jego trwania wskazane jest pobudzanie lochy poprzez uciskanie lędźwi i boków, masaż sutek oraz uciskanie kolanem słabizny. Czynności te pobudzają motorykę macicy loch, a więc powodują szybsze zasysanie i przesuwanie nasienia knurów kierunku jajowodów.
Przed wprowadzeniem kateteru do pochwy należy umyć wodą z dodatkiem środka myjącego wargi sromowe lochy i dokładnie osuszyć. Świetnie sprawdza się papier toaletowy.
Kateter wprowadza się do pochwy po rozchyleniu warg sromowych w taki sposób, aby nie stykał się z ich zewnętrzną powierzchnią. Po lekkim zwilżeniu płynem poślizgowym kateter wprowadza się do pochwy pod kątem 45˚, prowadząc po górnym sklepieniu pochwy.
Kateter deponuje się na taką głębokość, aż poczuje się wyraźny opór (jest to zewnętrzne ujście szyjki macicy). Następnie przesuwa się wzgłębnik z nasieniem do oporu i zawijając saszetkę wyciskamy nasienie.
W tym momencie odbywa się prawidłowo przeprowadzana inseminacja loch.
Zabieg trwa około 2-3 minut. Następnie kateter razem ze wzgłębnikiem należy wyciągnąć.
Po zabiegu inseminacji wskazane jest masowanie lędźwi ruchami wzdłuż grzbietu samicy przez około 3-5 minut.
Aby osiągnąć jak najwyższą skuteczność inseminacji, należy unasienianie przeprowadzać w obecności knura lub przy użyciu „zapachu” knura (SOA SPRAY).
skrócenie drogi plemników do jajników
uzyskanie 95 % skuteczności krycia
uzyskanie liczniejszych i bardziej wyrównanych miotów
oszczędność czasu podczas krycia – szczególnie w dużych grupach technologicznych