Przed zabiegiem

Inseminacja loch – jakie zabiegi wykonać tuz przed, jak przygotować sam kateter oraz loszkę?

Przed rozpoczęciem zabiegu, a także w czasie jego trwania wskazane jest pobudzanie lochy. Można to wykonać poprzez proste działania. Miedzy innymi poprzez uciskanie lędźwi i boków, czy też masaż sutek oraz uciskanie kolanem słabizny. To wielce istotne, aby zwierzę nie było spięte – wtedy inseminacja jest bardziej efektywna.

Czynności te pobudzają także motorykę macicy loch, a więc powodują szybsze zasysanie. Dzięki temu nasienie knurów przesuwa się w kierunku jajowodów.

Przed wprowadzeniem kateteru, należy umyć wodą z dodatkiem środka myjącego wargi sromowe lochy, a następnie dokładnie osuszyć je papierem toaletowym.

Przed rozpoczęciem zabiegu należy uderzyć kilkakrotnie główką katetera o dłoń, obrócić kateter i ponownie uderzyć. W ten sposób przygotowujemy katater to otwarcia opakowania.

inseminacja loch
Inseminacja loch – Kateter GEDIS

Następnie nie otwierając jeszcze opakowania należy złamać koreczek zabezpieczający główkę katetera. Dopiero teraz należy rozerwać opakowanie ochronne od główki katetera do jego podstawy.

Kolejnym krokiem jest posmarowanie żelem inseminacyjnym główkę i początek katetera.

Następnie należy umocować przedłużacz. Odciągając opakowanie do tyłu wprowadzamy kateter w drogi rodne lochy. Pamiętaj, aby kierować go ku górze.

Kateter wprowadza się na taką głębokość, aż poczuje się wyraźny opór (jest to zewnętrzne ujście szyjki macicy loch). Następnie należy obrócić kateter ćwierć obrotu w lewo, po czym wyjąć ostrożnie przedłużacz. Teraz trzeba pozwolić loszce na samoinseminację.

Po około 10-15 minutach można wyjąć kateter przy pomocy opakowania.

Należy pamiętać, że istnieją proste sposoby, aby osiągnąć jak najwyższą skuteczność inseminacji. Najlepiej inseminację loch przeprowadzać w obecności knura lub przy użyciu “zapachu” knura (SOA SPRAY).

Jeśli maja Państwa pytania jesteśmy do dyspozycji – zapraszamy do kontaktu.

inseminacja loch