Inseminacja loch kateterem GP i GG

Przygotowanie loszek (inseminacja loch)

Należy pamiętać, o dojrzałości loszki, dlatego właśnie należy określić jej rozwój w okresie odchowu. Wystarczający przyrost wagi zwierzęcia to około 700 do 750 g dziennie, co finalnie daje od 105 do 110 kg żywej wagi. Przy osiągnięciu takiej masy możemy mieć pewność, że loszka jest właściwie przygotowana do tego, aby przeprowadzić inseminację.

Jednak to nie wszystko ! Bardzo istotnym elementem w przygotowaniach jest sama stymulacja rui, przy której niezwykle ważne jest prowadzenie ewidencji po 180 dniach. W naszym laboratorium tworzy się grupy, gdzie kolor zaznaczenia jest odpowiednikiem tygodnia.

Przed zakwalifikowaniem loch do zabiegu inseminacja sprawdzana jest czy osiągnięta została wymagana grubość warstwy słoniny grzbietowej . W dniu zabiegu jest to ok. 14 mm, natomiast waga to minimum140 kg.

Bardzo dobrze przyjmowany jest również flushing na ok. 1 tydzień przed przewidywaną datą krycia, co dodatkowo stymuluje loszkę.
Wydaje się już wielce oczywistym, że szczepienia dokonywane we właściwym czasie to już taka podstawa o kórej już nie trzeba wspominać :).

Odbyta nauka korzystania z elektronicznych stacji żywienia (ESF) i aklimatyzacja w kojcach.

Co należy zrobić przed rozpoczęciem zabiegu? Jak pomóc ?

Inseminacja loch to zabieg, do którego należy przygotować loszkę. W czasie trwania zabiegu, a także tuż przed jego rozpoczęciem wskazane jest pobudzanie loch poprzez uciskanie lędźwi i boków, masaż sutek oraz uciskanie kolanem słabizny. Czynności te pobudzają motorykę macicy, a więc powodują szybsze zasysanie i przesuwanie nasienia knurów w kierunku jajowodów.

Przed wprowadzeniem kateteru do pochwy, należy zadbać o czystość warg sromowych lochy . Najprostszym sposobem jest wykorzystać do tego celu papier toaletowy.

Jak właściwie wprowadzić kateter?

Kateter wprowadza się do pochwy loch po rozchyleniu warg sromowych w taki sposób, aby nie stykał się z ich zewnętrzną powierzchnią. Kateter po lekkim zwilżeniu płynem poślizgowym wprowadza się do pochwy pod kątem 45˚. Pamiętajmy jednak, aby prowadzić go po górnym sklepieniu pochwy.

Kateter wprowadza się na taką głębokość, aż poczuje się wyraźny opór. Opór ten jest to zewnętrzne ujście szyjki macicy.

Kateter powinien  być umieszczony w drogach rodnych przynajmniej na długość 24 cm (jest to oznakowane poprzez czerwoną kreskę ). Optymalna głębokością wprowadzenia kateteru jest widoczna zielona kreska.

UWAGA !

W przypadku niemożności wprowadzenia kateteru na tę głębokość należy odstąpić od zabiegu unasieniania. Inseminacja to zabieg, którego nie należy wykonywać na siłę.

Po prawidłowym wprowadzeniu kateteru, należy podłączyć do niego saszetkę z nasieniem.

Jeśli saszetka będzie trzymana nad linią grzbietu lochy, to nasienie będzie spływać swobodnie. Zdarza się jednak, że nie spływa. Co w takim przypadku ?

Wystarczy wówczas wykonać kateterem około pół obrotu, żeby odblokować otwór zamknięty fałdem szyjki. Nie wolno przyspieszać zabiegu unasieniania próbując na siłę wtłoczyć nasienie. Prawidłowo wykonany zabieg trwa około 5-10 minut.

Po przeprowadzeniu inseminacji należy załamać kateter i razem z saszetką na nasienie pozostawić jeszcze przez jakiś czas w drogach rodnych. W ten sposób następuje samoinseminacja, niezwykle istotna podczas całego procesu unasieniania.

Po zabiegu inseminacji loch wskazane jest masowanie lędźwi ruchami wzdłuż grzbietu samicy przez około 3-5 minut.

Wskazówka

Aby osiągnąć jak najwyższą skuteczność inseminacji lochy, można unasienianie przeprowadzać w obecności knura lub przy użyciu „zapachu” knura (SOA SPRAY). Inseminacja jest wtedy bardziej efektywna.

UWAGA !!!

Zarówno katetery, jak i saszetki są sprzętem jednorazowego użytku – po zabiegu inseminacji loch należy je zniszczyć.

Saszetkę z nasieniem knura otworzyć przez rozchylenie brzegów, nie przecinać !