Inseminacja loch kateterem GP i GG

Co należy zrobić przed rozpoczęciem zabiegu? Jak pomóc ?

Inseminacja loch to zabieg, do którego należy przygotować loszkę. W czasie trwania zabiegu, a także tuż przed jego rozpoczęciem wskazane jest pobudzanie loch poprzez uciskanie lędźwi i boków, masaż sutek oraz uciskanie kolanem słabizny. Czynności te pobudzają motorykę macicy, a więc powodują szybsze zasysanie i przesuwanie nasienia knurów w kierunku jajowodów.

Przed wprowadzeniem kateteru do pochwy, należy zadbać o czystość warg sromowych lochy . Najprostszym sposobem jest wykorzystać do tego celu papier toaletowy.

Jak właściwie wprowadzić kateter?

Kateter wprowadza się do pochwy loch po rozchyleniu warg sromowych w taki sposób, aby nie stykał się z ich zewnętrzną powierzchnią. Kateter po lekkim zwilżeniu płynem poślizgowym wprowadza się do pochwy pod kątem 45˚. Pamiętajmy jednak, aby prowadzić go po górnym sklepieniu pochwy.

Kateter wprowadza się na taką głębokość, aż poczuje się wyraźny opór. Opór ten jest to zewnętrzne ujście szyjki macicy.

Kateter powinien  być umieszczony w drogach rodnych przynajmniej na długość 24 cm (jest to oznakowane poprzez czerwoną kreskę ). Optymalna głębokością wprowadzenia kateteru jest widoczna zielona kreska.

UWAGA !

W przypadku niemożności wprowadzenia kateteru na tę głębokość należy odstąpić od zabiegu unasieniania. Inseminacja to zabieg, którego nie należy wykonywać zabiegu na siłę.

Po prawidłowym wprowadzeniu kateteru, należy podłączyć do niego saszetkę z nasieniem.

Jeśli saszetka będzie trzymana nad linią grzbietu lochy, to nasienie będzie spływać swobodnie. Zdarza się jednak, że nie spływa. Co w takim przypadku ?

Wystarczy wówczas wykonać kateterem około pół obrotu, żeby odblokować otwór zamknięty fałdem szyjki. Nie wolno przyspieszać zabiegu unasieniania próbując na siłę wtłoczyć nasienie. Prawidłowo wykonany zabieg trwa około 5-10 minut.

Po przeprowadzeniu inseminacji należy załamać kateter i razem z saszetką na nasienie pozostawić jeszcze przez jakiś czas w drogach rodnych. W ten sposób następuje samoinseminacja, niezwykle istotna podczas całego procesu unasieniania.

Po zabiegu inseminacji loch wskazane jest masowanie lędźwi ruchami wzdłuż grzbietu samicy przez około 3-5 minut.

Wskazówka

Aby osiągnąć jak najwyższą skuteczność inseminacji lochy, można unasienianie przeprowadzać w obecności knura lub przy użyciu „zapachu” knura (SOA SPRAY). Inseminacja jest wtedy bardziej efektywna.

inseminacja loch

UWAGA !!!

Zarówno katetery, jak i saszetki są sprzętem jednorazowego użytku – po zabiegu inseminacji loch należy je zniszczyć.

Saszetkę z nasieniem knura otworzyć przez rozchylenie brzegów, nie przecinać !