Przed rozpoczęciem zabiegu, a także w czasie jego trwania wskazane jest pobudzanie lochy poprzez uciskanie lędźwi i boków, masaż sutek oraz uciskanie kolanem słabizny. Czynności te pobudzają motorykę macicy, a więc powodują szybsze zasysanie i przesuwanie nasienia w kierunku jajowodów.

Przed wprowadzeniem kateteru do pochwy należy zadbać o czystość warg sromowych lochy (wykorzystujemy do tego celu papier toaletowy).

Kateter wprowadza się do pochwy po rozchyleniu warg sromowych w taki sposób, aby nie stykał się z ich zewnętrzną powierzchnią. Kateter po lekkim zwilżeniu płynem poślizgowym wprowadza się do pochwy pod kątem 45˚, prowadząc po górnym sklepieniu pochwy .

Kateter wprowadza się na taką głębokość, aż poczuje się wyraźny opór (jest to zewnętrzne ujście szyjki macicy). Powinien on być umieszczony w drogach rodnych przynajmniej na długość 24 cm ( oznakowane –  czerwona kreska ). Optymalna głębokość wprowadzenia kateteru – zielona kreska. W przypadku niemożności wprowadzenia kateteru na tę głębokość należy odstąpić od zabiegu unasieniania.

Po prawidłowym wprowadzeniu kateteru należy podłączyć do niego saszetkę z nasieniem. Jeśli saszetka będzie trzymana nad linią grzbietu lochy, to nasienie będzie spływać swobodnie. Zdarza się jednak, że nie spływa – wystarczy wówczas wykonać kateterem około pół obrotu, żeby odblokować otwór zamknięty fałdem szyjki. Nie wolno przyspieszać zabiegu unasieniania próbując na siłę wtłoczyć nasienie. Prawidłowo wykonany zabieg trwa około 5-10 minut.

Po przeprowadzeniu inseminacji należy załamać kateter i razem z saszetką na nasienie pozostawić jeszcze przez jakiś czas w drogach rodnych.

Po zabiegu inseminacji wskazane jest masowanie lędźwi ruchami wzdłuż grzbietu samicy przez około 3-5 minut.

Aby osiągnąć jak najwyższą skuteczność inseminacji, można unasienianie przeprowadzać w obecności knura lub przy użyciu „zapachu” knura (SOA SPRAY).

UWAGA !!!

Zarówno katetery, jak i saszetki są sprzętem jednorazowego użytku – po zabiegu należy je zniszczyć.

Saszetkę z nasieniem otworzyć przez rozchylenie brzegów, nie przecinać !