Pietrain

Na świecie cieszy się ogromnym zainteresowaniem jako rasa wybitnie mięsna hodowana w czystości rasy lub używana we wszystkich systemach krzyżowania – jako komponent ojcowski z rasami białymi i jako komponent ojcowski lub mateczny do produkcji krzyżówkowych z rasami hampshire i duroc. Pozbawiony całkowicie genu stresu

 

Zapytaj o ofertę

Na świecie cieszy się ogromnym zainteresowaniem jako rasa wybitnie mięsna hodowana w czystości rasy lub używana do krzyżówek towarowych, bądź do wyprowadzania nowych ras i linii genetycznych. Świnie tej rasy są niewielkie, tułów średniej długości, szeroki grzbiet o wyjątkowym umięśnieniu łopatek i ud – stąd utarło się określenie „świnie czteroszynkowe” Szynki mocno zaokrąglone, pękate, dobrze wypełnione. Nogi krótkie, głowa mała z krótkimi, przodu uszami. Umaszczenie szarobiałe z różną ilością niezbyt intensywnie wybarwionych czarnych łat, czasem czerwono rudych. Rasa ta odznacza się szybkim wzrostem i rozwojem do uzyskania masy ok. 75 kg, później nieco wolniej. Charakteryzuje się wybitną mięsnością, ma bardzo cienką słoninę i wysoki udział najwartościowszych wyrębów w tuszy. Wadą jest niska płodność i kłopoty z rozrodem (niezdolność do krycia lub odchowu prosiąt z powodu osłabienia kończyn). Jednak wybitna mięsność powoduje, że jest to znakomita rasa we wszystkich systemach krzyżowania – jako komponent ojcowski z rasami białymi i jako komponent ojcowski lub mateczny do produkcji knurów krzyżówkowych z rasami hampshire i duroc. Pozbawiony całkowicie genu stresu.

Pierwsze osobniki tej rasy wyhodowano na przełomie lat 1919 i 1920 w Belgii, a oficjalnie istnieje od 1954 r. Prawdopodobnie powstała przez skrzyżowanie rasy Yorkshire z rasą świń bayeux, mając w swoim rodowodzie geny rasy berkshire. Świnie tej rasy trafiły do Polski w 1965 r.

 • bardzo dobre wykorzystanie paszy
 • szybkie tempo wzrostu
 • bardzo małe otłuszczenie
 • bardzo duża zawartość mięsa w tuszy

Przyrost dzienny 682 g

Średnia grubość słoniny 7,7 mm

Mięsność 64,3 %

Informujemy, że knury użytkowane na Stacji Produkcji Nasienia w Śmiłowie są:

 • wolne od chorób łącznie z PRRS ( na bieżąco monitorowane przez PIW w Puławach)
 • wolne od genu wrażliwości na stres (zwierzęta są homozygotami dominującymi NN)
 • pozbawione genu RN
Zamknij

Napisz wiadomość

  Zestawienie knurów Pietrain

  użytkowanych w „INSEFARM” Sp. z o.o. w Śmiłowie

  Przesuń
  Nazwa Linia Przyrosty dzienne liczone od dnia urodzenia Średnia mięsność index
  06453-0078/22 PIETRAIN 844 62,4 % -
  06453-0090/22 PIETRAIN 844 62,4 % -
  06453-0036/18 PIETRAIN 917 62 % 145

  Informujemy, że knury użytkowane na Stacji Produkcji Nasienia w Śmiłowie są:

  • wolne od chorób łącznie z PRRS ( na bieżąco monitorowane przez PIW w Puławach)
  • wolne od genu wrażliwości na stres (zwierzęta są homozygotami dominującymi NN)
  • pozbawione genu RN
  Zamknij

  Napisz wiadomość

   Projekt i realizacja: © 2021 Webtom.pl / strony www Piła