Przed rozpoczęciem zabiegu, a także w czasie jego trwania wskazane jest pobudzanie lochy poprzez uciskanie lędźwi i boków, masaż sutek oraz uciskanie kolanem słabizny. Czynności te pobudzają motorykę macicy, a więc powodują szybsze    zasysanie i przesuwanie nasienia w kierunku jajowodów.

Przed wprowadzeniem kateteru do pochwy należy umyć wodą z dodatkiem środka myjącego wargi sromowe lochy i dokładnie osuszyć  papierem toaletowym.

Kateter wprowadza się do pochwy po rozchyleniu warg sromowych w taki sposób, aby nie stykał się z ich zewnętrzną powierzchnią. Kateter po lekkim zwilżeniu płynem poślizgowym wprowadza się do pochwy pod kątem 45˚, prowadząc po  górnym sklepieniu pochwy .

Kateter deponuje  się na taką głębokość, aż poczuje się wyraźny opór (jest to zewnętrzne ujście szyjki macicy). Następnie przesuwa się wzgłębnik  z nasieniem do oporu i zawijając saszetkę wyciskamy nasienie. Zabieg trwa około 2-3 minut. Następnie kateter razem ze wzgłębnikiem wyciągamy.

Po zabiegu inseminacji wskazane jest masowanie lędźwi ruchami wzdłuż grzbietu samicy przez około 3-5 minut.

Aby osiągnąć jak najwyższą skuteczność inseminacji, należy unasienianie przeprowadzać w obecności knura lub przy użyciu „zapachu” knura (SOA SPRAY).

Po zabiegu inseminacji wskazane jest masowanie lędźwi ruchami wzdłuż grzbietu samicy przez około 3-5 minut.

Metoda tzw „głębokiej domacicznej” inseminacji zwana też „metodą Cassou” ma na celu:

skrócenie drogi plemników do jajników

uzyskanie 95 % skuteczności krycia

uzyskanie liczniejszych i bardziej wyrównanych miotów

oszczędność czasu podczas krycia – szczególnie w dużych grupach technologicznych