Inseminacja Loch Kateterem GEDIS

Kateter Gedis – 85-90 ml jest to kateter zespolony ze zbiorniczkiem na nasienie. Inseminacja lochy tą metodą jest prosta i szybka. Na szczycie katetera znajduje się czerwony  woskowy korek. W czasie inseminacji prowadzimy stymulację lochy. Unasienniając lochę tą metodą należy szczególnie zwrócić uwagę na wprowadzenie katetera oraz jego zagnieżdżenie w szyjce macicy. Częstym błędem jest zbyt płytkie wprowadzenie katetera, co skutkuje wypłynięciem nasienia z dróg rodnych, czego efektem jest niska skuteczność inseminacji.

 

Inseminacja loch – jakie zabiegi wykonać tuż przed, jak przygotować sam kateter oraz loszkę?

Przed rozpoczęciem zabiegu, a także w czasie jego trwania wskazane jest pobudzanie lochy. Można to wykonać poprzez proste działania. Miedzy innymi poprzez uciskanie lędźwi i boków, czy też masaż sutek oraz uciskanie kolanem słabizny. To bardzo istotne, aby zwierzę nie było spięte – wtedy inseminacja jest bardziej efektywna.

Przed wprowadzeniem kateteru, należy umyć wodą z dodatkiem środka myjącego wargi sromowe lochy, a następnie dokładnie osuszyć je papierem toaletowym. Przed rozpoczęciem zabiegu należy uderzyć kilkakrotnie główką katetera o dłoń, obrócić kateter i ponownie uderzyć. W ten sposób przygotowujemy katater do otwarcia opakowania.

Następnie nie otwierając jeszcze opakowania należy złamać koreczek zabezpieczający główkę katetera. Dopiero teraz należy rozerwać opakowanie ochronne od główki katetera do jego podstawy.

 

Kolejnym krokiem jest posmarowanie żelem inseminacyjnym główkę i początek katetera. Odciągając opakowanie do tyłu wprowadzamy kateter w drogi rodne lochy. Pamiętajmy, aby kierować go ku górze.

Kateter wprowadza się na taką głębokość, aż poczuje się wyraźny opór (jest to zewnętrzne ujście szyjki macicy loch). Następnie należy obrócić kateter ćwierć obrotu w lewo. Teraz trzeba pozwolić loszce na samoinseminację.

Po około 10-15 minutach można wyjąć kateter przy pomocy opakowania.

Należy pamiętać, że istnieją proste sposoby, aby osiągnąć jak najwyższą skuteczność inseminacji. Najlepiej inseminację loch przeprowadzać w obecności knura lub przy użyciu preparatów zawierających feromony knura.

Zamknij

Napisz wiadomość

    Projekt i realizacja: © 2021 Webtom.pl / strony www Piła