Przed rozpoczęciem zabiegu, a także w czasie jego trwania wskazane jest pobudzanie lochy poprzez uciskanie lędźwi i boków, masaż sutek oraz uciskanie kolanem słabizny. Czynności te pobudzają motorykę macicy, a więc powodują szybsze zasysanie i przesuwanie nasienia w kierunku jajowodów.

Przed wprowadzeniem kateteru do pochwy należy umyć3. wodą z dodatkiem środka myjącego wargi sromowe lochy i dokładnie osuszyć4. papierem toaletowym.

Przed zabiegiem należy uderzyć kilkakrotnie główką katetera o dłoń, obrócić kateter i ponownie uderzyć.

Następnie nie otwierając opakowania należy złamać koreczek zabezpieczający główkę katetera. Rozerwać opakowanie ochronne od główki katetera do jego podstawy.

Posmarować żelem inseminacyjnym główkę i początek katetera.

Umocować przedłużacz, po czym odciągając opakowanie do tyłu wprowadzić kateter w drogi rodne lochy kierując go ku górze,

Kateter wprowadza się na taką głębokość, aż poczuje się wyraźny opór (jest to zewnętrzne ujście szyjki macicy). Następnie obrócić kateter ćwierć obrotu w lewo.

Wyjąć ostrożnie przedłużacz i pozwolić losze na samoinseminację. Po około 10-15 minutach wyjąć kateter przy pomocy opakowania.

Aby osiągnąć jak najwyższą skuteczność inseminacji, można unasienianie przeprowadzać w obecności knura lub przy użyciu „zapachu” knura (SOA SPRAY)